Sloop Tavern Yacht Club


PRELIMINARY
Finish times may be submitted until Noon on Monday

July 2019 Series Results

BoatName SailNo BoatType Skipper Club R1 R2 R3 Total Place
Elixir 29 Aphrodite 101 Megan Kogut CYCE/STYC 2 1 1 4 1
Those Guys 18155 J/35 Tim Huse & Jenny Heins STYC/CYC 3 2 3 8 2
Gusto 44119 Swan 441 (NFS) Beth Miller STYC 6 3 5 14 3
Aquavit 3242 IF Boat Dave and Jenn STYC 6 10 2 18 4
Epilogue 0 Pedrick 55 Greg Lewis STYC 6 4 9 19 5
Kamoon NA Jeanneau Mike Taft Styc 6 7 6 19 6
Red 2642 Thistle Alex Simanis STYC 6 10 4 20 7
Poke & Destroy 69061 Evelyn 32-2 Alex Simanis Styc/ cyc Seattle 1 10 11 22 8
Eclipse 256 J/109 Kirk Fraser STYC/CYC 6 5 11 22 9
Artemis 97703 Andrews 53 Tom Muir & Carol Dapogny Styc 6 6 11 23 10
Jubilee 61251 C&C Landfall 35 David Golden STYC 6 10 7 23 11
April IV 68 Catalina 350 NFS Tim Brogan STYC 6 10 8 24 12
Norn 49450 SC 27 Mitch Leupold STYC 4 10 11 25 13
Tangent 115 Hunter34 Charlie O'Hern STYC 6 8 11 25 14

Race 1
July 5, 2019
Course: NMBN - Distance: 3.203 - Start Time: 19:00:00

BoatName SailNo BoatType Skipper Rating Club Finish Corrected BCE Place
Poke & Destroy 69061 Evelyn 32-2 Alex Simanis 93 Styc/ cyc Seattle 19:36:36 19:31:38 0:00:00 1
Elixir 29 Aphrodite 101 Megan Kogut 150 CYCE/STYC 19:41:07 19:33:07 0:01:29 2
Those Guys 18155 J/35 Tim Huse & Jenny Heins 72 STYC/CYC 19:37:44 19:33:53 0:02:15 3
Norn 49450 SC 27 Mitch Leupold 150 STYC 19:57:10 19:49:10 0:17:32 4

Race 2
July 12, 2019
Course: NMBN - Distance: 3.203 - Start Time: 19:00:00

BoatName SailNo BoatType Skipper Rating Club Finish Corrected BCE Place
Elixir 29 Aphrodite 101 Megan Kogut 150 CYCE/STYC 19:42:15 19:34:15 0:00:00 1
Those Guys 18155 J/35 Tim Huse & Jenny Heins 72 STYC/CYC 19:38:10 19:34:19 0:00:04 2
Gusto 44119 Swan 441 (NFS) Beth Miller 108 STYC 19:41:06 19:35:20 0:01:05 3
Epilogue 0 Pedrick 55 Greg Lewis 81 STYC 19:39:55 19:35:36 0:01:21 4
Eclipse 256 J/109 Kirk Fraser 69 STYC/CYC 19:39:35 19:35:54 0:01:39 5
Artemis 97703 Andrews 53 Tom Muir & Carol Dapogny -18 Styc 19:34:57 19:35:55 0:01:40 6
Kamoon NA Jeanneau Mike Taft 163 Styc 19:45:50 19:37:08 0:02:53 7
Tangent 115 Hunter34 Charlie O'Hern 174 STYC 19:47:36 19:38:19 0:04:04 8

Race 3
July 19, 2019
Course: NMBN - Distance: 3.203 - Start Time: 19:00:00

BoatName SailNo BoatType Skipper Rating Club Finish Corrected BCE Place
Elixir 29 Aphrodite 101 Megan Kogut 150 CYCE/STYC 19:39:17 19:31:17 0:00:00 1
Aquavit 3242 IF Boat Dave and Jenn 285 STYC 19:47:20 19:32:07 0:00:50 2
Those Guys 18155 J/35 Tim Huse & Jenny Heins 72 STYC/CYC 19:37:10 19:33:19 0:02:02 3
Red 2642 Thistle Alex Simanis 171 STYC 19:43:27 19:34:19 0:03:02 4
Gusto 44119 Swan 441 (NFS) Beth Miller 108 STYC 19:41:14 19:35:28 0:04:11 5
Kamoon NA Jeanneau Mike Taft 163 Styc 19:45:04 19:36:22 0:05:05 6
Jubilee 61251 C&C Landfall 35 David Golden 186 STYC 19:49:18 19:39:22 0:08:05 7
April IV 68 Catalina 350 NFS Tim Brogan 184 STYC 19:50:30 19:40:41 0:09:24 8
Epilogue 0 Pedrick 55 Greg Lewis 81 STYC 21:30:00 21:25:41 1:54:24 9