2019 Ballard Cup Series I
Apr 15, 2019

Sloop Tavern Yacht Club


PRELIMINARY

Committee Boat - Airloom

Race 1

Class: 1 - Non-Flying Sails Division - Start: 18:15:00 - Course: NMWN - Distance: 5.114      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Stardust 79977 Hunter Legend 37.5 Tito Soto 153 STYC 18:15:00 19:42:08 1:27:08 1:14:06 0:00:00 1 12
Victoria 41 (Or 35) C&C 99 Aj Mallory 117 SBYC 18:15:00 19:39:21 1:24:21 1:14:23 0:00:17 2 13
Amoretto 79104 Jeanneau Arcada Martin Bower 204 STYC 18:15:00 19:47:52 1:32:52 1:15:29 0:01:23 3 15
Blue Lullaby 391 Newport 28-2 John H Endresen 231 STYC 18:15:00 DNF 4 38
Frog Prints 79070 Dufr D 34 Tim Onders 192 STYC 18:15:00 DNF 4 38
Rush 1005 J/80 Amy Deckelbaum 141 SSC 18:15:00 DNC 5 39

Class: 2 - Flying Sails Division - Start: 18:20:00 - Course: NMWN - Distance: 5.114      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Aquavit 3242 Interational Folkboat David Sinson 285 STYC 18:20:00 19:58:15 1:38:15 1:13:58 0:00:00 1 11
Lady Too 59382 San Jaun 28 Damon Darley 201 STYC 18:20:00 20:14:39 1:54:39 1:37:31 0:23:33 2 35
Rock Lobster 59306 San Juan 7.7 Trent Piepho 210 STYC 18:20:00 20:18:10 1:58:10 1:40:16 0:26:18 3 36
Water Street 1376 Cal 24-2 Mark Jackson 252 STYC 18:20:00 DNC 5 39

Class: 3 - Flying Sails Division - Start: 18:25:00 - Course: NMWN - Distance: 5.114      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Elixir 29 Aphrodite 101 Jarred Swalwell 153 STYC 18:25:00 19:35:17 1:10:17 0:57:15 0:00:00 1 1
Outlaw 77108 J/30 Cindy Gossett 138 STYC 18:25:00 19:48:05 1:23:05 1:11:19 0:14:04 2 8
Perfectly Strange 87210 Pocket Rocket 22-1 Paul Kalina 174 STYC 18:25:00 20:11:41 1:46:41 1:31:51 0:34:36 3 33
More Uff Da 26 Moore 24-1 Ben Braden 168 STYC 18:25:00 DNC 5 39
The Banana Stand 104 Santa Cruz 27 Adam Yuret 162 STYC 18:25:00 DNC 5 39
Three Ring Circus 37 Olson 25-1 Nate Creitz 174 STYC 18:25:00 DNC 5 39
Zap 59269 Zap 26 Don Sarin 147 STYC 18:25:00 DNC 5 39

Class: 4 - Flying Sails Division - Start: 18:30:00 - Course: NMWN - Distance: 5.114      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Velella 150 Wylie 31 Ryan Helling 165 STYC 18:30:00 20:08:56 1:38:56 1:24:52 0:00:00 1 24
Mata Hari 1660 Catalina 36 Mkii Jeff Blyth 147 STYC 18:30:00 20:08:19 1:38:19 1:25:47 0:00:55 2 29
Kamoon N/A Jeanneau Michael Taft 163 STYC 18:30:00 20:12:08 1:42:08 1:28:14 0:03:22 3 30
Grayling 7 Q-Class Duke H Phan 144 STYC 18:30:00 20:13:25 1:43:25 1:31:09 0:06:17 4 31
Celtic Breeze 233 Ericson 35 Mk3 Glenn Knitter 159 STYC 18:30:00 20:14:51 1:44:51 1:31:18 0:06:26 5 32
Sea Haven 930 Catalina 34 Cary Kaczowka 153 STYC 18:30:00 20:16:49 1:46:49 1:33:47 0:08:55 6 34
De Novo None Cs 36t David O'Hern 147 STYC 18:30:00 20:23:32 1:53:32 1:41:00 0:16:08 7 37
Sea Trek II 69326 Catalina 34 Tom Madden 171 SBYC 18:30:00 DNC 9 39
Airloom 69410 Baba 40-2 Tim Morgenroth 168 STYC 18:30:00 CB 9 39

Class: 5 - Flying Sails Division - Start: 18:35:00 - Course: NMWN - Distance: 5.114      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Uproar 41 J/80 Steve Neidhardt 129 SSC 18:35:00 20:06:03 1:31:03 1:20:03 0:00:00 1 17
Jolly Green #1 J/80 Mike Poole 129 SSC 18:35:00 20:06:37 1:31:37 1:20:37 0:00:34 2 18
Taj Mahal 445 J/80 Ian Wong 129 SSC 18:35:00 20:06:46 1:31:46 1:20:46 0:00:43 3 19.5
No Name 15 J/80 Somerset Fetter 129 SSC 18:35:00 20:10:14 1:35:14 1:24:14 0:04:11 4 22
Underdog 85 J/80 Dulnath Wijayratne 129 SSC 18:35:00 20:10:28 1:35:28 1:24:28 0:04:25 5 23
Stellar J 546 J/80 Andreas Wieberneit 129 SSC 18:35:00 20:11:17 1:36:17 1:25:17 0:05:14 6 25
Fearful Symmetry 331 J/80 Elise Sivilay 129 SSC 18:35:00 20:11:18 1:36:18 1:25:18 0:05:15 7 26
Crazy Ivan USA-151 J/80 Bryan Rhodes 129 STYC 18:35:00 DNF 8 38
Namaste 257 J/80 John Lueders 129 SSC 18:35:00 DNF 8 38
Reckless 296 J/80 John Sezee 129 CYC 18:35:00 DNF 8 38

Class: 6 - Flying Sails Division - Start: 18:40:00 - Course: NMWN - Distance: 5.114      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Poke & Destroy 69061 Evelyn 32-2 Alex P Simanis 93 STYC 18:40:00 19:45:41 1:05:41 0:57:45 0:00:00 1 2
Poisson Soluble 69351 Hobie 33 Robert Horsley 96 STYC 18:40:00 19:59:26 1:19:26 1:11:15 0:13:30 2 7
Wings 244 J/29 (Fractional Rig) Jim Moynihan 120 STYC 18:40:00 20:03:57 1:23:57 1:13:43 0:15:58 3 10
Gusto 44119 Swan 441 Beth Miller 93 STYC 18:40:00 20:08:42 1:28:42 1:20:46 0:23:01 4 19.5
Vela Volta 61314 Bavaria Match 35 Steve Kirsch 117 STYC 18:40:00 20:15:17 1:35:17 1:25:19 0:27:34 5 27
Dazed and Confused 129 Olson 30 Duncan Smith 99 STYC / CYC 18:40:00 DNF 6 38
Gaucho 68 Ross 930 John Cahill 114 CYC 18:40:00 DNC 7 39
Image 79175 Catalina 38 Marc-Andrea Klimaschewski 129 STYC 18:40:00 DNC 7 39
Kowloon 17 Olson 911 Ken Chin 129 STYC 18:40:00 DNC 7 39

Class: 7 - Flying Sails Division - Start: 18:45:00 - Course: NMWN - Distance: 5.114      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Moose Unknown 89 J/105 John Aitchison 93 STYC 18:45:00 20:04:10 1:19:10 1:11:14 0:00:00 1 6
Creative 51911 J/105 Al Hughes 93 STYC 18:45:00 20:08:20 1:23:20 1:15:24 0:04:10 2 14
Corvo 105 475 J/105 Tom Kerr 93 STYC 18:45:00 20:11:01 1:26:01 1:18:05 0:06:51 3 16
Paladin 412 J/105 Phil Bylsma 93 SSC 18:45:00 20:15:39 1:30:39 1:22:43 0:11:29 4 21
Puff 115 J/105 Ryan Porter 93 SSC 18:45:00 DNF 5 38
Avalanche 495 J/105 Jeremy Boynes 93 STYC 18:45:00 DNC 6 39

Class: 8 - Flying Sails Division - Start: 18:50:00 - Course: NMWN - Distance: 5.114      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Eclipse 256 J/109-2 Fraser 69 STYC 18:50:00 20:02:05 1:12:05 1:06:12 0:00:00 1 3
Re-Quest 18266 Express 37 Alex Wetmore & Kerry Billingham 72 STYC 18:50:00 20:03:16 1:13:16 1:07:08 0:00:56 2 4
Those Guys 18155 J/35 Jenny Heins 72 STYC/CYC 18:50:00 20:04:53 1:14:53 1:08:45 0:02:33 3 5
With Grace 50791 J/120 Ken S Jones 57 STYC 18:50:00 20:06:33 1:16:33 1:11:42 0:05:30 4 9
Escape 69160 Corsair F -27 Yury Palatnik 79 STYC 18:50:00 20:22:30 1:32:30 1:25:46 0:19:34 5 28
Bat Out Of Hell USA 55 Farr 30 Lance Staughton 54 STYC 18:50:00 DNC 7 39
Lapa 309 J/109 Michael Campbell 69 STYC 18:50:00 DNC 7 39
Lodos 171 J/109 Tolga Cezik 69 STYC 18:50:00 DNC 7 39
Nefarious USA 53 Farr 30 Daniel Randolph 54 STYC 18:50:00 DNC 7 39

STYC scoring (Fri, Apr 19, 2019 - 22:24:15 ver)