2019 Race to the Straits
Sat & Sun May 4 & 5, 2019
Registered Boats list (63 boats)

Single Handed Flying Sails

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club
Namaste 257 J/80 Kevin Callahan 129 CYC
Mountain 36 J/109 Reed Bernhard 69 CYC

Double Handed Non-Flying Sails

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club
Inara 1943 Catalina 30 Michelle Mathison 234 CYC
Sunbreak 0012 Tartan 28 Jeff Small 210 WSCYC
Delightful 79842 Ericson 32 Geoff Winslow 198 SYC
Grayling 7 Q-Class Duke H Phan 168 STYC
Misty Blue 7039 Catalina 380 Scott Wisenburg 141 WSCYC

Double Handed Flying Sails

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club
Aquavit 3242 Interational Folkboat David Sinson 285 STYC
Where's The Beef? 59908 Ranger 26 Anthony Au 210 WYC
True North 278 Pearson 28-2 Andy Schmidt 207 SYC
Selchie 101 Thunderbird Kwadwo Copeland 198 STYC
Lekker 31061 San Juan 28 Helgi Felixson 192 LINE
Moonshine 27676 Yankee 30 Bill Fraser 192 STYC
Nimbus 77058 Evelyn 26 Mark Harang 177 TTPYC
Bardo 828 Catalina 36 Greg Davenport 169 CYC
Amorillo 16 Moore 24 Clint Tseng 168 STYC
La Lucha Moore 131 Moore 24 Joe Grieser 168 STYC
More Uff Da 26 Moore 24-1 Ben Braden 168 STYC
Morphine 72 Moore 24 Nick Farley 168 STYC
Velella 150 Wylie 31 Ryan Helling 165 STYC
The Banana Stand 104 Santa Cruz 27 Adam Yuret 162 LINE
Callisto 49796 Ranger 33 David Kenny 161 SYC
Elixir 29 Aphrodite 101 Jarred Swalwell 153 STYC
Thumper 77629 Express 27 Erik Hauge 150 HRYC
Impulsive 489 J/30 Ulf Georg Gwildis 141 STYC
Wizard 40427 J/27 Leo Morales 135 WYC
20degrees 18602 Wylie 34 Duncan Chalmers 132 STYC
Rush 1005 J/80 Phillip Dean 129 STYC
Taj Mahal 445 J/80 David Schutte 129 CYC
Underdog 85 J/80 Lek Dimarucot 129 STYC
Kiwi Express 69147 Farr 1020 Reinhard Freywald 117 STYC
Corsair 165 Hanse 411 Gary Seibert 102 WSCYC
Innamorata 59446 Islander 40 Robert Morton 99 STYC
Victoria 41 C&C 99 Aj Mallory 99 SBYC
Slow Loris 12345 Choate 40 Duncan Smith 96 STYC
Matthew Gardner-Brown 174 J/105 Matthew Gardner-Brown 93 WSCYC
Moose Unknown 89 J/105 John Aitchison 93 STYC
Peer Gynt 235 J/105 Sara Billey 93 STYC
Poke & Destroy 69061 Evelyn 32-2 Alex P Simanis 93 STYC
Sir Isaac 18944 Custom Schooner John Bailey 93 PTSA
Tipsy Gypsy 69006 Soverell Wendell Gregory 93
Gusto 44119 Swan 441 Beth Miller 90 STYC
Different Drummer 52804 Wauqueiz Centurion 40s Charles Hill 81 STYC
Perplexity 41729 Express 37 John Wilkerson 81 STYC
Selah 77 J/100 Tad 78 Eagle Harbor Yacht Club
Zig Zag 10115 Tartan 101 Aaron 75 South Sound Sailing Society
Darkside 77707 Schock 35 Nicholas Leede 72
Solution 28335 J/35 Tyson Varosyan 72 STYC
Eclipse 256 J/109-2 Kirk Fraser 69 STYC
Lodos 171 J/109 Tolga Cezik 69 STYC
Luna 45587 Hanse 455 Gordon Stoll 66 C
Shearwater USA 120 J/120 Chris & Justin Wolfe 60 OIYC
Anarchy USA 11 Flying Tiger Tom Ward 57 STYC
Thomas Raschko 97969 Dehler 38c Thomas Raschko 57 CYCS
Bat Out Of Hell USA 55 Farr 30 Lance Staughton 54 STYC
Nefarious USA 53 Farr 30 Daniel Randolph 54 STYC
Warcanoe 57 Farr 30 Michael A Goldfarb 54 CYC
Hinzite 50005 J/120 Hinze / Butler 51 STYC
Maya 59 Dehler 46 Alan Lubner 48 SYC
Tabu 79167 Farr 44 Jim Leonard 42 STYC
Freja RSA 2 Aerodyne 43 Jonathan Cruse 18 STYC
Kyrnos 79039 Custom Barnett 56 Frederic Laffitte 3 SYC
Ocelot 28909 Sloop Jennifer Glass -39 SYC

STYC scoring (Tue Feb 19 13:23:29 2019 ver)