2017 Three Buoy Fiasco
Jun 17, 2017

Sloop Tavern Yacht Club


PRELIMINARY

Committee Boat - Kinetics

TBF

Class: 1 NFS - Course: NSJMN - Distance: 13.460

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Blue Lullaby 391 NEWP28-2 John H Endresen 231 STYC 10:04:16 13:25:38 3:21:22 2:29:33 0:00:00 1 36
Backslider 633 CAL27-2 Larry Senn 234 STYC 10:03:35 13:57:24 3:53:49 3:01:19 0:31:46 2 43
Good As Gold 481 Perry South Pacific 42 Patrick Colletti 126 10:27:49 14:03:51 3:36:02 3:07:46 0:38:13 3 44

Class: 2 FS - Course: NSJMN - Distance: 13.460

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Aquavit 3242 Interational Folkboat David Sinson 285 STYC 9:52:10 13:15:57 3:23:47 2:19:51 0:00:00 1 28
Selchie 101 Thunderbird Kwadwo Copeland 198 STYC 10:11:40 13:16:34 3:04:54 2:20:29 0:00:38 2 29
Water Street 1376 Cal 2-24 Mark Jackson 252 STYC 9:59:34 13:17:43 3:18:09 2:21:37 0:01:46 3 31
Taxi 407 Catalina Capri 25 Arkadiy Tseytlin 195 STYC 10:12:20 13:28:55 3:16:35 2:32:50 0:12:59 4 38
Lady Too 59382 San Jaun 28 Damon Darley 204 STYC 10:10:19 13:30:14 3:19:55 2:34:09 0:14:18 5 40
Torrid 49928 Ranger 29 Mitch Leupold 204 STYC 10:10:19 DNC 7 47

Class: 3 FS - Course: NSJMN - Distance: 13.460

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Roshambo 3747 J/24 Mark Daniel 186 CYC Seattle 10:14:21 13:08:29 2:54:08 2:12:24 0:00:00 1 19
Morphine 72 Moore 24 Nick Farley 168 STYC 10:18:24 13:12:58 2:54:34 2:16:53 0:04:29 2 25
Midnight Escape 28206 Kirby (Mirage) 25 Borge Ellingsen 186 STYC 10:14:21 13:18:20 3:03:59 2:22:15 0:09:51 3 34
Drakken ? Hotfoot 27 Bob Wold 153 STYC 10:21:46 13:30:13 3:08:27 2:34:08 0:21:44 4 39
Sisu USA 1155 H-Boat Stefan Damstrom 189 STYC 10:13:41 15:24:25 5:10:44 4:28:20 2:15:56 5 45
The Banana Stand 104 Santa Cruz 27 Adam Yuret 162 STYC 10:19:44 DNC 7 47
Zap 59269 ZAP26 Don Sarin 147 STYC 10:23:06 DNC 7 47

Class: 4 FS - Course: NSJMN - Distance: 13.460

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Here & Now 31834 J/29 M Pat Denney 120 STYC 10:29:10 13:00:33 2:31:23 2:04:28 0:00:00 1 7
Muffin 18660 SANZ33-1 Garry M Greth 117 STYC 10:29:50 13:02:42 2:32:52 2:06:37 0:02:09 2 11
Blue Martini 41279 Olson 911S Laney Gale 129 STYC 10:27:09 13:04:35 2:37:26 2:08:30 0:04:02 3 12
Wizard 40427 J/27 Leo Morales 135 WYC 10:25:48 13:06:35 2:40:47 2:10:30 0:06:02 4 14
Jolly Green 1 J/80 Mike Poole 129 CYC 10:27:09 13:06:56 2:39:47 2:10:51 0:06:23 5 16
Ruby 87603 J/29 Jessica & John Aguilar/Kazaras 120 STYC 10:29:10 13:08:17 2:39:07 2:12:12 0:07:44 6 18
Underdog 85 J/80 Lek Dimarucot 129 CYC 10:27:09 13:11:52 2:44:43 2:15:47 0:11:19 7 24
#296 296 J/80 Sezer Emre 129 STYC 10:27:09 13:18:14 2:51:05 2:22:09 0:17:41 8 33

Class: 5 FS - Course: NSJMN - Distance: 13.460

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Nor'wester 34844 C&C 38-2 John Neesz 111 PLYC 10:31:11 13:04:36 2:33:25 2:08:31 0:00:00 1 13
Skana II 279 Sabre 386 Philippe Lindheimer 120 STYC 10:29:10 13:08:49 2:39:39 2:12:44 0:04:13 2 20
Grayling 7 Q-Class Duke H Phan 144 STYC 10:23:47 13:09:21 2:45:34 2:13:16 0:04:45 3 23
Mata Hari 1660 Catalina 36' Mk II Jeff Blyth 147 CYC 10:23:06 13:17:48 2:54:42 2:21:43 0:13:12 4 32
Teaser 20015 Cal 33 Kirk Utter 153 STYC 10:21:46 OCS 5 46
Wandering Star 707 Catalina 320 Sara Schroeder 171 STYC 10:17:43 DSQ 5 46

Class: 6 FS - Course: NSJMN - Distance: 13.460

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Charlotte 25365 Quest 30 Al Johnson 93 CYC 10:35:13 12:52:50 2:17:37 1:56:45 0:00:00 1 1
Madame Pele 69914 Davidson 29 Tom Andrewes 108 LIYC 10:31:51 12:53:53 2:22:02 1:57:48 0:01:03 2 2
Last Tango 212 J/105 Jim Geros 93 STYC 10:35:13 12:59:46 2:24:33 2:03:41 0:06:56 3 5
Reboot 621 J/105 Chris Tutmark 93 SYC 10:35:13 13:06:41 2:31:28 2:10:36 0:13:51 4 15
Corvo 105 475 J/105 Tom Kerr 93 CYC 10:35:13 13:07:18 2:32:05 2:11:13 0:14:28 5 17
Tourist 18 J/100 William Daniel 87 SYC 10:36:34 13:26:32 2:49:58 2:30:27 0:33:42 6 37
Paladin 54334 J/105 Jeffrey Pace 93 SSC 10:35:13 13:44:23 3:09:10 2:48:18 0:51:33 7 41

Class: 7 FS - Course: NSJMN - Distance: 13.460

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Shada 44 J/109 Jerry Woodfield 69 CYC Seattle 10:40:36 12:54:58 2:14:22 1:58:53 0:00:00 1 3
Fortuna 62 C&C 115 David De Lanoy 72 STYC 10:39:56 13:01:15 2:21:19 2:05:10 0:06:17 2 9
re-Quest 18266 Express 37 Alex Wetmore 72 STYC 10:39:56 13:09:09 2:29:13 2:13:04 0:14:11 3 22
Green Flash 1 Crowther 42 Jim Miller 66 STYC 10:41:17 13:15:07 2:33:50 2:19:02 0:20:09 4 27
Slow Loris 12345 Choate 40 Duncan Smith 96 STYC 10:34:33 13:50:10 3:15:37 2:54:05 0:55:12 5 42

Class: 8 FS - Course: NSJMN - Distance: 13.460

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Bat Out Of Hell USA55 Farr 30 Lance Staughton 54 STYC 10:43:58 12:58:25 2:14:27 2:02:20 0:00:00 1 4
Freja RSA 2 Aerodyne 43 Jonathan Cruse 18 STYC 10:52:03 12:59:55 2:07:52 2:03:50 0:01:30 2 6
Nefarious USA 53 Farr 30 Daniel Randolph 54 STYC 10:43:58 13:00:58 2:17:00 2:04:53 0:02:33 3 8
Bravo Zulu 46720 Beneteau 40.7 Denny Vaughan 57 CYC 10:43:18 13:02:18 2:19:00 2:06:13 0:03:53 4 10
Anarchy USA 11 FT 10 Tom Ward 57 STYC 10:43:18 13:08:58 2:25:40 2:12:53 0:10:33 5 21
Freda Mae 79030 CORSAIR 31r VINCENT DEPILLIS 0 NWMA 10:56:05 13:14:11 2:18:06 2:18:06 0:15:46 6 26
Asylum 1311 J/44 Kyle Caldwell & Jamie Thomas 33 CYC-Seattle 10:48:41 13:17:23 2:28:42 2:21:18 0:18:58 7 30
Artemis 97703 Andrews 53 Tom Muir -18 STYC 11:00:07 13:19:42 2:19:35 2:23:36 0:21:16 8 35

STYC scoring (20170614_181200 ver)