2017 Ballard Cup Series II
Jun 12, 2017

Sloop Tavern Yacht Club



Committee Boat - Copacetic

Race 2


R1 R2 R3 R4 R5 Series Overall

Class: 1 NFS - Start: 18:15:00 - Course: NMBN - Distance: 3.203      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Anarchy USA 11 FT 10 Tom Ward 108 STYC 18:15:00 19:18:14 1:03:14 0:57:28 0:00:00 1 7
Blue Lullaby 391 NEWP28-2 John H Endresen 231 STYC 18:15:00 19:42:54 1:27:54 1:15:34 0:18:06 2 41
Figaro 7784 Ericson 39 Pete Serafin 159 STYC 18:15:00 19:48:47 1:33:47 1:25:18 0:27:50 3 51
Billabong 4200 Lancer 36 Robert Kirkman 147 STYC 18:15:00 19:55:02 1:40:02 1:32:11 0:34:43 4 52
Frog Prints 79070 DUFR D34 Tim Onders 192 STYC 18:15:00 20:03:31 1:48:31 1:38:16 0:40:48 5 54
Grazia 570 Etchels Marshall Jett 135 STYC 18:15:00 20:15:12 2:00:12 1:53:00 0:55:32 6 55
Boadicea 0 Ericson 32-3 Simon J. ffitch 192 STYC 18:15:00 DNC 8 57
Tangent 115 Hunter 34 Charlie O'Hern 174 STYC 18:15:00 DNC 8 57

Class: 2 FS - Start: 18:20:00 - Course: NMBN - Distance: 3.203      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Rock Lobster 59306 San Juan 7.7 Trent Piepho 210 STYC 18:20:00 19:35:44 1:15:44 1:04:31 0:00:00 1 21
Moonshine 27696 YANK30-1 Kirk/Jen Fraser 192 STYC 18:20:00 19:42:07 1:22:07 1:11:52 0:07:21 2 36
Aquavit 3242 Interational Folkboat David Sinson 285 STYC 18:20:00 19:53:52 1:33:52 1:18:39 0:14:08 3 46
Water Street 1376 Cal 2-24 Mark Jackson 252 STYC 18:20:00 19:52:23 1:32:23 1:18:56 0:14:25 4 48
Miss Mayhem 422 San Juan 24 Melissa Davies 228 STYC 18:20:00 19:52:58 1:32:58 1:20:48 0:16:17 5 49
Lady Too 59382 San Jaun 28 Damon Darley 204 STYC 18:20:00 19:52:14 1:32:14 1:21:21 0:16:50 6 50
Wavelength 49922 Ranger 29 Eric Dunkel 198 STYC 18:20:00 20:04:14 1:44:14 1:33:40 0:29:09 7 53

Class: 3 FS - Start: 18:25:00 - Course: NMBN - Distance: 3.203      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
LA Lucha Moore 131 Moore 24 Joe Grieser 168 STYC 18:25:00 19:41:35 1:16:35 1:07:37 0:00:00 1.5 27.5
Shazam 42269 Santa Cruz 27 Robert Tollenaar 156 STYC 18:25:00 19:40:57 1:15:57 1:07:37 0:00:00 1.5 27.5
Zap 59269 ZAP26 Don Sarin 147 STYC 18:25:00 19:47:30 1:22:30 1:14:39 0:07:02 3 39
Flyer 5354 J/24 Scott Galbraith 186 STYC 18:25:00 19:50:11 1:25:11 1:15:15 0:07:38 4 40
Plane Crazy 4000 J/24 Jim Swanson 186 SSC 18:25:00 19:51:08 1:26:08 1:16:12 0:08:35 5 42
Perfectly Strange 87210 POCK22-1 Paul Kalina 174 STYC 18:25:00 19:51:20 1:26:20 1:17:03 0:09:26 6 43
Midnight Escape 28206 Kirby 25 Borge Ellingsen 186 STYC 18:25:00 19:53:31 1:28:31 1:18:35 0:10:58 7 45
The Banana Stand 104 Santa Cruz 27 Adam Yuret 162 STYC 18:25:00 19:52:31 1:27:31 1:18:52 0:11:15 8 47
More Uff Da 26 Moore 24 Ben Braden 168 STYC 18:25:00 DNC 10 57
Three Ring Circus 37 OLSN25-1 Nate Creitz 174 STYC 18:25:00 DNC 10 57

Class: 4 FS - Start: 18:30:00 - Course: NMBN - Distance: 3.203      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Velella 150 Wylie 31 Ryan Helling 165 STYC 18:30:00 19:47:41 1:17:41 1:08:53 0:00:00 1 30
Sea Trek II 69326 Catalina 34 Tom Madden 171 SBYC 18:30:00 19:49:07 1:19:07 1:09:59 0:01:06 2 32
Whistling Swan 69494 ISLA36-1 Bill Pirrie 156 STYC 18:30:00 19:48:32 1:18:32 1:10:12 0:01:19 3 33
Grayling 7 Q-Class Duke H Phan 144 STYC 18:30:00 19:48:14 1:18:14 1:10:33 0:01:40 4 34
Teaser 20015 Cal 33 Kirk Utter 153 STYC 18:30:00 19:48:45 1:18:45 1:10:35 0:01:42 5 35
Airloom 69410 BABA40-2 Tim Morgenroth 165 STYC 18:30:00 19:50:59 1:20:59 1:12:11 0:03:18 6 37
Celtic Breeze 233 Ericson 35 MK3 Glenn Knitter 159 STYC 18:30:00 19:51:21 1:21:21 1:12:52 0:03:59 7 38
Kamoon NA Jeanneau Sun Odyssey 36.2 Mike Taft 162 STYC 18:30:00 19:56:05 1:26:05 1:17:26 0:08:33 8 44

Class: 5 FS - Start: 18:35:00 - Course: NMBN - Distance: 3.203      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Here & Now 31834 J/29 M Pat Denney 120 STYC 18:35:00 19:40:28 1:05:28 0:59:04 0:00:00 1 13
Muffin 18660 SANZ33-1 Garry M Greth 117 STYC 18:35:00 19:41:10 1:06:10 0:59:55 0:00:51 2 14
Ruby 87603 J/29 M John Kazaras 120 STYC 18:35:00 19:45:12 1:10:12 1:03:48 0:04:44 3 19
Wings 244 J/29 Laurie Anna Kaplan 120 CYC 18:35:00 19:47:01 1:12:01 1:05:37 0:06:33 4 23.5
Outlaw 77108 J/30 Cindy Gossett 138 STYC 18:35:00 19:49:43 1:14:43 1:07:21 0:08:17 5 26
Shadowfax 69900 J/35c David Jade 117 CYC 18:35:00 19:50:26 1:15:26 1:09:11 0:10:07 6 31
eXaltona 69301 X102 Brad 120 none 18:35:00 DSQ 7 56
Kowloon 17 OLSN911 Ken Chin 129 STYC 18:35:00 DNC 8 57
Poisson Soluble 69351 Hobie 33 Robert Horsley 96 STYC 18:35:00 DNC 8 57

Class: 6 FS - Start: 18:40:00 - Course: NMBN - Distance: 3.203      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
Fearful Symmetry 331 J/80 Jacob Kemp 129 SSC 18:40:00 19:48:45 1:08:45 1:01:52 0:00:00 1 15
Taj Mahal 445 J/80 John Lueders 129 SSC 18:40:00 19:49:47 1:09:47 1:02:54 0:01:02 2 17
Rush 988 J/80 Saadiah Freeman 129 CYC Seattle 18:40:00 19:50:31 1:10:31 1:03:38 0:01:46 3 18
Crazy Ivan USA-151 J/80 Bryan Rhodes 129 STYC 18:40:00 19:50:52 1:10:52 1:03:59 0:02:07 4 20
Namaste 11 J/80 Eric Shankland 129 SSC 18:40:00 19:52:02 1:12:02 1:05:09 0:03:17 5 22
Stellar J 546 J/80 Mark Keilholz 129 SSC 18:40:00 19:52:30 1:12:30 1:05:37 0:03:45 6 23.5
Jolly Green 1 J/80 Dulnath Wijayratne 129 SSC 18:40:00 19:53:56 1:13:56 1:07:03 0:05:11 7 25
Underdog 85 J/80 Weickenmeier/Wieberneit 129 SSC 18:40:00 19:54:37 1:14:37 1:07:44 0:05:52 8 29

Class: 7 FS - Start: 18:45:00 - Course: NMBN - Distance: 3.203      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
ReBoot 621 J/105 Moira Delaney 93 SYC 18:45:00 19:46:01 1:01:01 0:56:03 0:00:00 1 5
Corvo 105 475 J/105 Tom Kerr 93 CYC Seattle 18:45:00 19:46:47 1:01:47 0:56:49 0:00:46 2 6
Puff 115 J/105 Jennifer Harkness 93 SSC 18:45:00 19:47:28 1:02:28 0:57:30 0:01:27 3 8
Last Tango 212 J/105 Jim Geros 93 STYC 18:45:00 19:48:56 1:03:56 0:58:58 0:02:55 4 12
Avalanche 495 J/105 Jeff Pace 93 SSC 18:45:00 19:52:01 1:07:01 1:02:03 0:06:00 5 16

Class: 8 FS - Start: 18:50:00 - Course: NMBN - Distance: 3.203      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club Start Finish Elapsed Corrected BCE Place OA
with Grace 50791 J120 Ken S Jones 57 STYC 18:50:00 19:44:14 0:54:14 0:51:11 0:00:00 1 1
Nefarious USA 53 Farr 30 Daniel Randolph 54 STYC 18:50:00 19:44:34 0:54:34 0:51:41 0:00:30 2 2
Those Guys 18155 J/35 Jenny Heins 72 STYC 18:50:00 19:47:09 0:57:09 0:53:18 0:02:07 3 3
re-Quest 18266 Express 37 Alex Wetmore 72 STYC 18:50:00 19:47:49 0:57:49 0:53:58 0:02:47 4 4
Freda Mae 790030 CORSAIR 31 Vincent DePillis 0 NWMA 18:50:00 19:48:15 0:58:15 0:58:15 0:07:04 5 9
Helios 33 Beneteau First 36.7 David James 81 STYC 18:50:00 19:52:59 1:02:59 0:58:40 0:07:29 6 10
Overtime 79747 X Ross 930 Ed Snyders 87 STYC 18:50:00 19:53:36 1:03:36 0:58:57 0:07:46 7 11
Itzakaya 58 FT 10 Iain Christenson 57 None 18:50:00 DSQ 8 56
Bat Out Of Hell USA55 Farr 30 Lance Staughton 54 STYC 18:50:00 DNC 9 57

STYC scoring (20170614_181200 ver)